Vücut Organları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Vücut Organları Nelerdir?

Vücut Organları

İnsan vücudu, çeşitli organlardan oluşan karmaşık bir sistemdir. Bu organlar, iç organlar ve dış organlar olarak iki ana grupta incelenebilir. Erkek ve kadın vücut yapısına göre bazı farklılıklar gösteren bu organlar, hayati fonksiyonları yerine getirirler.

Vücut İç Organları

 • Kalp: İç organlar denilince akla ilk gelen organ olan kalp, vücudun temel organıdır. Beyin çalışmadığında kişi ölmeyebilir, ancak kalp çalışmadığında kişiyi hayata döndürmenin hiçbir yolu yoktur. Bu nedenle, insan vücudunda en önemli organ kalptir.
 • Karaciğer: Göğüs kafesi içinde yer alan karaciğer, hayatımızı sürdürebilmek için her gün binlerce kez yaptığımız solunumun gerçekleşmesini sağlar. Vücudumuzun yağ ve şeker oranı karaciğerde dengelenir.
 • Akciğerler: Solunum yapmamızı ve kanımızın temizlenmesini sağlayan organlardır.
 • Mide: Sindirim sisteminin temel yapı taşı olan mide, besinlerin vücut tarafından hazmedilmesi için görevlendirilmiştir.
 • Böbrekler: Vücudun toksinlerden arınması için bir süzgeç görevi gören böbrekler, vücuttaki kirli suları idrar yolu ile dışarıya atarak bir rafine merkezi olarak işlev görür.
 • Bağırsaklar: Sindirim sisteminin son karargahı olan bağırsaklar, metabolizmaya hizmet eder ve tüketilen besinlerden vücut için alınabilecek tüm faydaların emilimini gerçekleştirdikten sonra kalan dışkının dışarıya gönderilmesini sağlar.

Vücut Dış Organları

 • Baş: Vücut emir komuta ve denge sistemi olarak kurulmuş olan beynimizin koruma kafesidir. Vücut kalp ile çalışır ancak beyin ile yönetilir. En önemli organlarımızdan olan baş kısmı, göz, kulak ve ağız gibi birçok organı da üzerinde bulundurur.
 • Kollar: Sağlıklı bir insan vücudunda sağ ve sol olmak üzere iki adet bulunan ve birçok yaşamsal faaliyetin yerine getirilmesini sağlayan organlardır.
 • Eller: Kollara bilek kısmı ile bağlı olan ve üzerinde beşer beşer on adet parmak bulunan, tutma, kavrama, yemek yeme ve birçok faaliyetin gerçekleşmesini sağlayan vücut sisteminin harikalarından olan organlardır.
 • Bacaklar: Yine kollar gibi sağ ve sol olmak üzere her vücutta iki adet bulunan ve vücudun üst kısmının dengeli bir şekilde taşınmasını sağlayan organlardır.
 • Ayaklar: Ellerde olduğu gibi bacaklara bilek kısmı ile bağlı, beşer adetten on tane parmak bulunan ve yürüme, vücudu taşıma, günlük ve yaşamsal hareketlerin yerine getirilmesini sağlama gibi görevleri bulunan organlardır.
 • Kulaklar: Başımızın her iki kısmında simetrik olarak bulunan ve dışarıdan alınan sesleri beynimize ileterek duyma yetisinin yerine getirilmesini sağlayan organlardır.
 • Gözler: Başımızın ön kısmında bulunan ve iki adet olan gözler, görme işleminin yerine getirilmesi ve beyinde kaydedilmesi için kurulmuş iki adet kamera gibidir.
 • Ağız: Sindirimin ilk olarak başladığı yer olan ve konuşma becerimizin de geliştiği organdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Erinçer

12 Temmuz 2024 Cuma

Kalp çalışmadığında kişiyi hayata döndürmenin hiçbir yolu yoktur derken, kalp masajı ve defibrilatör kullanımıyla ilgili olarak bu bilgi biraz yanlış değil mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Erinçer, kesinlikle haklısınız. Kalp masajı ve defibrilatör kullanımı, kalbin durduğu durumlarda hayati önem taşır ve bireyin hayata döndürülmesi konusunda büyük bir şans sağlar. Bu yöntemler, özellikle acil müdahale gerektiren durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Dolayısıyla, kalp çalışmadığında kişinin hayata döndürülmesinin imkansız olduğunu söylemek yanlıştır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve gerekli eğitimleri almak, hayat kurtarma potansiyelimizi artırabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Vücudun Neresinde?

Karaciğer Vücudun Neresinde?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Evde Aletsiz Vücut Geliştirme

Evde Aletsiz Vücut Geliştirme

Vücuttaki Elektrik Nasıl Atılır?

Vücuttaki Elektrik Nasıl Atılır?

Vücuttaki Toksinler Nelerdir?

Vücuttaki Toksinler Nelerdir?

Vücut Biti Belirtileri ve Tedavisi

Vücut Biti Belirtileri ve Tedavisi

Vücut Türleri ve Özellikleri

Vücut Türleri ve Özellikleri

Güncel

Fitness Vücut Geliştirme Yöntemleri

Fitness Vücut Geliştirme Yöntemleri

Güncel

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalıdır?

Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalıdır?

Güncel

Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?