Vücuttaki Sivilceler Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Vücuttaki Sivilceler Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Sivilce Çıkma Nedenleri

Vücutta çıkan sivilceler, birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bu sivilceler çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve genellikle yüz bölgemize verdiğimiz önem nedeniyle göz ardı edilirler. Ancak, sivilceler vücudumuzun herhangi bir yerinde çıkabilir ve farklı bölgelerdeki sivilcelerin ortaya çıkma nedenleri değişkenlik gösterebilir.

Yapılan araştırmalara göre, uzmanlar vücutta çıkan sivilcelerin çıktığı bölgeye göre farklı nedenleri olduğunu belirtmişlerdir. Örneğin, sırt bölgesinde çıkan sivilcelerin nedenleri arasında alerji, aşırı terleme, kullanılan şampuanlar, jeller ve dar giysiler gibi etkenler sayılabilir. Göğüste oluşan sivilcelerin nedenleri ise dengesiz ve düzensiz beslenme, aşırı baharatlı yiyecekler, çok soğuk içecekler, hava almayan polyester ve naylon giyecekler, yetersiz uyku ve yüksek kalorili besinler olarak belirtilmiştir. Ayrıca, stres, deri veya iç hastalıklar gibi diğer etkenlerin de vücutta sivilce çıkmasında büyük ve etkin rolü olduğu söylenmektedir. Kadınlarda adet dönemi gibi özel durumlar da bu bölgede sivilce ve izlerin görülmesine neden olabilir.

Vücutta sivilce çıkmasını önlemek için verilecek tavsiyeleri uygulamadan önce mutlaka bir dermatologa muayene olunması gerekmektedir.

Hormonal ve Enzimsel Etkenler

Karaciğerin salgıladığı hormon ve enzimlerin düzensizliği de vücutta sivilce ve akne oluşmasına sebep olabilir. Vücudunuzun başka bölgelerinde de sivilce ve kızarıklıklar çıkmaya başlarsa, yapılacak tahliller ile sorunun kaynağı bulunmalıdır. Eğer deri ve iç hastalıkları yoksa, vücutta sivilce çıkıyorsa, bunun sebebi dış etkenler olabilir. Vücudumuzda bulunan kıl kökleri, kıl keseciği içinde bulunan yağ salgı bezlerine bağlıdır. Yağ salgı bezinin görevi kıl keseciği boyunca yağ salgılayıp, yüzeyde derinin doğal savunma ve koruma tabakası oluşturmasını sağlamaktır. Salgının çıktığı bu tünelcik ölü hücreler, yağ ve kirle tıkanırsa, yağ salgısı dışarı çıkamaz ve birikerek iltihap oluşturur.

Vücutta Sivilce Çıkmasını Önlemek İçin Öneriler ve Tavsiyeler

  • Vücudumuzdaki sivilceleri patlatmamak gerekir. Olgunlaşıp kendiliğinden sönmesini beklemek daha sağlıklıdır.
  • Sivilce birkaç gün içerisinde olgunlaşıp sönme gerçekleşmiyorsa ve acı veriyorsa, içerisindeki iltihabı atmak için elle patlatmak yerine dezenfekte edilmiş bir iğne ucu yardımı ile delerek boşaltabilirsiniz.
  • Nadir de olsa bazı sivilceler geçtikten sonra iz bırakırlar. Bunun olmamasını sağlamak için aktarlarda veya marketlerde bulabileceğiniz kabak lifi ile temizleyerek izlerinin geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu doğal lif sayesinde sivilce izinin olduğu bölgelerdeki ölü hücrelerin atılmasını ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sivilce sorununa kırmızı veya mavi ışık tedavisi de önerilir.
  • Banyo sonrası antiseptik bir losyon veya tonik uygulaması yapın. Bilindiği gibi sabun kazıyıcı ve yüzey kurutucu özelliğe sahiptir.
  • Peeling uygulaması yaptırın, en az haftada 2 kere.
  • Sivilce kurutucu jeller kullanın. Bu jeller acı veren sivilcelerin üzerine sürüldüğünde, derinleşmeden iyileşmesine yardımcı olur.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek sivilcelerin azalmasına neden olacaktır. Çok kalorili yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Dar ve naylon giysiler yerine, penye ve bol giysiler tercih edin. Özellikle spor yaparken bu tür giysiler giyilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kadın Vücut Tipleri Nelerdir?

Kadın Vücut Tipleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vücut Ateşi Ölçüm Yöntemleri

Vücut Ateşi Ölçüm Yöntemleri

Bayan Vücut Geliştirme Yöntemleri

Bayan Vücut Geliştirme Yöntemleri

Vücuttaki Sivilceler Belirtileri ve Tedavisi

Vücuttaki Sivilceler Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Kaslı Vücut Türleri ve Özellikleri

Kaslı Vücut Türleri ve Özellikleri

Güncel

Vücuttaki Kaslar Nelerdir?

Vücuttaki Kaslar Nelerdir?

Güncel

Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?